Gri Dökme Demir
Gri Dökme Demir

Gri Dökme Demir

Sıvı dökme demir katılaşırken, çayın içindeki şeker gibi sıvı metalde çözünmüş durumda bulunan karbon, katılaşma sırasında ayrı bir faz olarak ortaya çıkabiliyor. Bu tür bir yapıyı mikroskop altında incelediğimizde, karbonun grafit formunda, gözle görülebilen ayrı bir yapı olarak ayrışmış olduğunu görüyoruz. Karbonun lamel, yani katmanlar halinde ortaya çıktığı bu yapı kırıldığı zaman ortaya mat ve gri bir renk çıktığı için, bu tür dökme demirleri gri dökme demir olarak adlandırıyoruz.

Gri dökme demir, en çok kullanılan dökme demir sınıfını oluşturur. Bileşimindeki karbonun büyük bir kısmı serbest grafit lamelleri halinde bulunur. Genellikle ötektik üstü demirlerdir ve % 2,5 - % 4 arasında karbon içerirler.

Gri dökme demirin mekanik yapısı doğrudan doğruya döküm yapısına ve grafit morfolojisine bağlıdır. Grafit – ferrit karışımı bir mikro yapı en düşük mukavemetli gri dökme demiri verir. Karbon miktarının artmasıyla birlikte malzemenin mukavemet ve sertliğinde de artma görülür.

Gri dökme demirler çok çeşitli özellikler göstermelerinden dolayı mühendislik alanında bir çok uygulama sahası bulmuştur. En önemli özelliklerinden, titreşim söndürme kabiliyetinin olması, yüksek mukavemet göstermesi ve ucuz olmasıdır.

GRİ DÖKME DEMİR KULLANIM ALANLARI

Gri dökme demir en yaygın kullanılan dökme demir çeşitlerindendir ve gerekli önlemler alınarak (ön ısıtma ve kaynak sonrası soğuma hızı gibi) kaynaklanabilir. Gri dökme demirler makina parçaları ve otomotiv endüstrisinde kullanılır.

Otomotiv parçalarından fren balatası, debriyaj balatası ve şaft kaması yüksek sıcaklıkta çalışan fırın parçaları, cam kalıpları, ingot, ergitme potaları, basınçlı veya basınçsız ortamlarda çalışmak için farklı tiplerde boru valf, flanş, bağlantı parçaları, gri dökme demirin kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir. Motor silindirleri, tezgâh yatakları, döküm kalıpları, soba parçaları ve volanlar kullanılma yerlerinden bazılarıdır.

Bazı gri dökme demirlerin korozyon direnciyle çekme dayanımını artırmak amacıyla bileşimine nikel, bakır ve krom gibi elementler katılmaktadır.

Gri dökme demir soru ve talepleriniz için bizi arayabilirsiniz.